Włosy łonowe – na co i po co?

Włosy łonowe zaczynają rosnąć wokół narządów płciowych w wieku dojrzewania u mężczyzn i kobiet. Fizjologiczną funkcją włosów łonowych jest osłona wrażliwej skóry wokół narządów płciowych. Ochrona ta jest szczególnie użyteczna podczas seksu i zabezpiecza skórę przed zadrapaniami i tarciem.

Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z posiadania włosów łonowych?

Istnieje wiele korzyści płynących z posiadania włosów łonowych.
Poniższy opis pozwala na uzyskanie wystarczającej wiedzy na temat korzyści płynących z tego owłosienia.

Zmniejszenie tarcia

Skóra w okolicy narządów płciowych jest wrażliwa. Włosy łonowe ma zdolność do działania jako bufor ochronny podczas aktywności seksualnej. To pomaga zmniejszyć tarcie podczas seksu i innych działań. Niektóre źródła mówią o włosach łonowych jako o „suchym smarze”.

Ochrona przed bakteriami i innymi patogenami

Włosy łonowe pełnią funkcję podobną do tej, jaką pełnią powieki czy włosy w nosie. To znaczy, że zatrzymuje brud, zanieczyszczenia i szkodliwe mikroorganizmy. Poza tym, mieszki włosowe produkują sebum, które zapobiega rozmnażaniu się bakterii.
Włosy łonowe chronią przed niektórymi infekcjami, takimi jak:

  • Zakażenia przenoszone drogą płciową (STI)
  • Zakażenie dróg moczowych (UTI)
  • Zapalenie pochwy
  • Zakażenie drożdżakami

Przekazywanie feromonów

Inna teoria głosi, że feromony są związane z przenoszącymi zapach wydzielinami chemicznymi, które wpływają na nastrój i zachowanie. Feromony te wydzielane są przez gruczoły potowe apokrynowe. W porównaniu z innymi częściami ciała, okolica łonowa posiada dużą liczbę tych gruczołów.
Dlatego też, zgodnie z teorią, włosy łonowe są nośnikiem feromonów, które czynią nas bardziej atrakcyjnymi dla partnerów seksualnych.

Oznaka dojrzałości

Włosy łonowe pojawiają się w okresie dojrzewania. Jest to wyraźna fizyczna oznaka dojrzałości płciowej – a co za tym idzie, zdolności do rozmnażania się.

Dlaczego ludzie usuwają włosy łonowe?

Nie ma potrzeby usuwania włosów w tym obszarze, aby utrzymać ciało w czystości. Wielu badaczy stwierdziło, że usuwanie włosów łonowych nie ma żadnych korzyści dla zdrowia. Niektórzy ludzie uważają, że golenie włosów łonowych jest dla „wymagających”. Włosy łonowe odrastają jednak zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Różne sposoby usuwania owłosienia w miejscach intymnych

Golenie

Niektórzy ludzie lubią golić włosy łonowe, aby mieć czystą skórę wokół narządów płciowych. Istnieje wiele rodzajów kremów dostępnych na rynku, które mogą być używane do golenia włosów łonowych. Do golenia można użyć maszynki do golenia.

Wiele modelek goli włosy łonowe, ponieważ muszą one eksponować ten obszar na zdjęciach.


Metoda golenia włosków w tym regionie jest podobna do golenia owłosienia na twarzy. Można użyć kremu do golenia, aby włosy stały się wilgotne i miękkie, a następnie użyć maszynki do golenia. Podczas używania maszynki do usuwania włosków łonowych należy zachować ostrożność, ponieważ skóra jest wrażliwa. Każdy błąd może doprowadzić do skaleczenia w tym regionie, co będzie bardzo bolesne. Maszynki do golenia mogą powodować skaleczenia, dlatego wiele osób woli korzystać z innych rozwiązań, takich jak trymery, aby nie narażać się na nacięcia.

Trymowanie

Na rynku dostępne są różne rodzaje trymerów, które mogą być używane do usuwania włosów łonowych. Dzięki goleniu tą metodą, nie ma potrzeby stosowania żadnego rodzaju kremów. Trymer może być stosowany bezpośrednio na suche włosy łonowe. Trymery zapewniają regulację długości cięcia i są bardziej bezpieczne niż maszynka do golenia , ponieważ istnieje znacznie mniejsza szansa na uszkodzenie skóry przez zacięcia. Istnieją dwa różne rodzaje trymerów dostępnych na rynku. Trymer z bezpośrednim zasilaniem elektrycznym lub trymer z akumulatorem, który może być ładowany.


Używanie trymerów jest łatwe i podobne do golenia włosów na twarzy.
Przycinanie nie usuwa wszystkich włosów całkowicie i przy precyzyjnym cięciu pozostanie kilka włosów w tym regionie.

Wskazówki dotyczące utrzymania okolic łonowych w czystości

  • Myj się ciepłą wodą z mydłem.
  • Unikaj stosowania produktów zapachowych do mycia okolic intymnych, ponieważ mogą one powodować zaburzenie równowagi pH.
  • Wytrzyj okolice intymne papierem toaletowym lub wilgotną chusteczką po korzystaniu z toalety.